Informatički kutak

Dobrodošli u informatički kutak

Autor: Marina Ivčin, 25. 11. 2013.

Upoznajte, za početak, Edmodo i Zondle!

Edmodo

Edmodo je društvena mreža za učitelje i učenike. Naziva se često i virtualnom učionicom. Učitelj kreira razred u Edmodu, potom daje pristupni kod svojim učenicima, a koji se onda pak registriraju i prijavljuju sa svojim podatcima u taj razred. U Edmodu se potom mogu objavljivati "statusi" - poruke, linkovi, datoteke i slični nastavni materijali. Učenici se ne mogu međusobno dopisivati. Moguće je samo javno ostavljanje poruka čitavoj grupi odnosno razredu koji učenici polaze. Edmodo je izvrstan način za komunikaciju sa onim učenicama koji su sramežljivi u razredu, za one koje žele naučiti više, za pohranu radova sa nastave, predaju domaćih zadaća, postavljanje pitanja vezanih uz nastavne sadržaje i sve eventualne nejasnoće.

Zondle

Zondle je web stranica namijenjena učenju kroz igru. Radi na sličnom principu kao i Edmodo. Učitelj kreira razred i daje pristupni kod svojim učenicima, potom se učenici registriraju i prijavljuju sa svojim podatcima. U Zondleu postoji mogućnost izrade kvizova i sličnih zadataka, a među koje se umeće igrica po izboru učenika i to, naravno, iz Zondleovog repertoara. Ako učenik točno odgovori na pitanje, Zondle mu omgućuje da na kratko odigra dio igrice. Ako učenik pak krivo odgovori na zadano pitanje, on mora pokušati ponovno i to tako dugo dok ne odgovori točno na zadano pitanje. Ponavljajući ovu radnju učenici zaista lako savladaju pripremljene nastavne sadržaje. Učitelj, također, ima uvid u aktivnosti učenika te njihov napredak u rješavanju kvizova. Učenje kroz igru je zasigurno zabavnije od listanja debelih udžbenika.