Briga o životinjama zimi

Nekoliko smo vrtlarskih sati posvetili brizi o životinjama zimi. Kroz razgovor smo osvijestili važnost brige o životinjama te načinima na koje im možemo pomoći da prežive hladnu zimu.

Odlučili smo se pobrinuti o pticama.

Za njih smo izradili energetske kuglice (svinjska mast i žitarice – omotano u mrežu).

Kuglice smo postavili po školskom dvorištu kako bi se ptičice mogle počastiti.

Plavetna sjenica uživa u našim slasnim energetskim kuglicama. 😊

Sagradili smo im i nove kućice za ptice kako bi imale sklonište.

Kućice smo, uz pomoć našeg domara, gospodina Branka, postavili u školskom dvorištu.

Sada će pticama,

u našem školskom dvorištu,

biti mnogo ugodnije boraviti.

Bedenički vrtlari sijali i sadili ljekovito i začinsko bilje

Mali su vrtlari svoje vrtlarske poslove započeli sijanjem i sadnjom ljekovit i začinskog bilja.

Najprije su u grupama istražili o bilju, a zatim su to znanje prenijeli na papir kako bi ga podijelili i s ostalim učenicima OŠ Bedenica. Izradili su plakate na kojima su nacrtali biljke te istaknuli neke od njihovih dobrobiti.

Zatim su navukli rukavice i krenuli u sijanje i sadnju. Posijali su mažuran, majčinu dušicu, bosiljak, ružmarin i mentu, a posadili lavandu.

Biljke smo stavili na prozorske daske gdje će imati dovoljno svjetlosti i topline za rast. Mi ćemo se pobrinuti za vodu.

Preostalo nam je strpljivo čekati da nam biljčice niknu, nakon čega ćemo ih saditi u posebne kontejnere za biljke.

učiteljica Ana Kavić

Sadnja tulipana

Uhvatili smo dan bez kiše i posadili tulipane.

Za početak smo usitnili zemlju i pomiješali je s crnom zemljom bogatom hranjivim mineralnim tvarima kako bi nam tulipani uspješnije rasli.

Nakon što smo pripremili zemlju raspodijelili smo lukovice na mjesta predviđena za sadnju.

Nakon toga smo posadili lukovice na dubinu 3 visine lukovice.

Lukovicu smo okrenuli korijenom prema dolje (objasnili čemu korijen služi) te dobro utisnuli i zagrnuli zemljom.

Sada samo čekamo proljeće kako bismo mogli uživati u njihovoj ljepoti. 😊

učiteljica Ana Kavić

Jelovnik - svibanj 2024..docx