Veliki Tabor i Krapina – odlična zamjena za svakodnevne učionice

Autor: Administrator , 31. 5. 2016.

Vrijeme je bilo prekrasno, 25. svibnja 2016. – izvrstan početak dana, krećemo na terensku nastavu. Odredišta 5. i 6. razreda bila su Desinić i Krapina, točnije, dvorac Veliki Tabor i povijesni muzej naših prvih predaka i nalazište Hušnjakovo.

Za više informacija i fotografija, kliknite na VIŠE

U Velikom Taboru imali smo prilike okušati se u oblikovanju gline, te dobili sve pohvale za naše umjetnine. Nakon radionice krenuli smo u obilazak dvorca, upoznali se sa njegovom poviješću,  legendom o Veroniki Desinićkoj, te na kraju posjetili pravu mučionicu.

Plemićki grad Veliki Tabor jedan je od najznačajnijih kulturno–povijesnih spomenika profanoga graditeljstva kontinentalne Hrvatske kao i spomenik kulture najviše nulte kategorije.Dvorac je izgrađen u 15. stoljeću,a bio je u posjedu plemićkih obitelji Celjski i Rattkay. Poznat je po legendi o zabranjenoj ljubavi plemića Fridrika Celjskog i Veronike Desinićke. Unatoč očevu protivljenju, Fridrik i Veronika pobjegli su u grad Fridrihštajn u blizini Kočevja u Sloveniji gdje su se potajno vjenčali. Stari grof Herman ubrzo je doznao za njihovo vjenčanje te je poslao vojsku s nalogom da uhvate ljubavnike. Fridrika su očevi vojnici uhvatili i zatvorili u Celjsku kulu, a Veroniku su Hermanovi vojnici zatvorili u Velikom Taboru. Herman je nesretnu Veroniku optužio da je „copernica“ koja je zavela njegova sina. Organizirano je suđenje koje je trajalo puna dva dana. Unatoč presudi, grof Herman izdao je nalog kaštelanu da ubiju Veroniku.

Nakon obilaska Velikog Tabora, uputili smo se na Vuglec-breg. Nakon domaće zagorske juhe i ukusnog ručka, zaigrali smo nogomet, tenis, badminton. Vuglec breg nam se posebno svidio zbog opuštene atmosfere i mirnoće, uživali smo u šetnji bregima  s kojih se pruža prekrasan pogled na okolne zagorske brežuljke načičkane kućama, kletima i crkvicama.

Zatim smo se uputili u Krapinu gdje smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Muzej krapinskih neandertalaca, površine oko 1.200 m2;, jedan je od najmodernijih muzejskih projekata u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. Muzej nas je oduševio zanimljivom pričom o životu i kulturi neandertalskog čovjeka u Krapini, mnoštvom multimedijskih i drugih sadržaja, te nadasve posebnom arhitekturom. Novi muzej povezan je uređenim pješačkim stazama sa samim nalazištem krapinskog pračovjeka na brdu Hušnjakovo.

Puni novih znanja i iskustva te pozitivnih dojmova vratili smo se u Bedenicu. Desinić i Krapina odlično su zamijenili naše svakodnevne učionice.

Za više fotografija, kliknite OVDJE