Za sigurno i poticajno okruženje u bedeničkoj školi
Autor: Biserka Bedeković, 24. 10. 2011.
U sklopu UNICEF-ovog projekta «Za sigurno i poticajno okruženje u školama» koji provodi i Osnovna škola Bedenica, a u koji su uključeni učenici, učitelji i roditelji, održan je 20. listopada u prostorijama 2. razreda roditeljski sastanak i interaktivna radionica na temu „Odgojni stilovi u roditeljstvu“. Voditeljice i mentorice radionice, učiteljice razredne nastave Verica Čehulić i Biserka Bedeković u uvodnom dijelu upoznale su 20-tak prisutnih roditelja 2. i 3. razreda sa temom i karakterom 2. u nizu radionica koje se odvijaju u sklopu ovog projekta.
O tome da li su roditelji danas popustljiviji prema svojoj djeci nego prijašnjih generacija, roditelji su na samom početku, u parovima kratko prodiskutirali, a zatim je uslijedila kratka zajednička rasprava sa zaključkom da u današnje vrijeme sve veće slobode i demokracije u društvu i roditelji bivaju više popustljiviji prema svojoj djeci. Zatim je uslijedio glavni dio radionice u kojoj su roditelji podijeljeni u skupine trebali obraditi, prodiskutirati i potkrijepiti primjerom iz prakse četiri temeljna roditeljska odgojna stila: topli i zahtjevni, topli i popustljivi, hladni i zahtjevni te hladni i popustljivi.
Hladni i zahtjevni - postavljaju mnoga pravila i zahtjeve djeci. Koriste nagrade i kazne kako bi pridobili djecu. Rezultat je nisko samopouzdanje i manjak odgovornosti kod djece koja su jako tiha i poslušna ili se neprijateljski ponašaju prema drugoj djeci, često slabijoj od sebe.
Hladni i popustljivi - jer su previše umorni ili okupirani drugim stvarima, nazivamo ih i zapostavljajućima. Takva djeca mogu imati sve što im treba u materijalnom smislu. Ona postižu najniže samopoštovanje, također razviju hladan odnos prema drugima i nemaju dobre socijalne vještine.
Topli i popustljivi – daju djeci mnogo slobode, imaju malu kontrolu nad njima. Takva djeca često imaju dobro mišljenje o sebi, bez obzira što drugi misle o njima. Mogu biti lošiji učenici, jer se ne ponašaju odgovorno prema učenju, a često imaju i problema zbog lošeg i preslobodnog ponašanja u školi.
Topli i zahtjevni - podržavaju stavove djece, te uvažavaju njihova mišljenja i poštuju njihova prava. Konačnu odluku donose roditelji. Primjena ovog stila rezultira zrelim djetetom sa razvijenim socijalnim vještinama, spremnog na suradnju sa drugima.
Voditeljice radionice roditeljima su podijelile listiće s tekstom i pripadajućim opisom pojedinog stila. Roditelji su izabrali ključne riječi koje karakteriziraju pojedini stil, zatim su raspravljali o tome i usuglasili zajedničkih pet ključnih misli i 1-2 primjera iz prakse koje ispisuju na poleđinu papira. Potom su predstavnici (experti) pojedinog stila prezentirali u novoj radnoj grupi u čemu se sastoji svaki stil i kakve rezultate daje, te svaki primjer odgojnog stila potkrijepili odgovarajućom ilustracijom koje su zatim izložene na ploču.
Na kraju su doneseni i zaključci: Ovim putem roditelji su se upoznali sa oblicima i karakteristikama odgojnih stilova i njihovim učincima na djecu, na razvoj njihovih sposobnosti i osobnosti. Pokušalo se doći do spoznaje kakav je odgojni stil najbolji za odgoj djece. Budući da roditelji koriste svaki od ovih stilova, važno je prepoznati koji stil u kojoj mjeri koristimo, odnosno koji prevladava u odgoju djece, a svakako bi trebao prevladavati toplo-zahtjevni stil jer su i sama istraživanja pokazala da on daje najbolje rezultate. Ova će radionica zasigurno mnogim roditeljima dati i odgovore na pitanja kakvi su roditelji i trebaju li što mijenjati u svom odgojnom stilu, odnosno na čemu bi trebalo više poraditi u budućem razdoblju.
Ivanka Bičak, roditelj
1 OS Bedenica Bedenica GPP 2024 (web).pdf
1 OS Bedenica Bedenica Kurikulum 2024.pdf
ponedjeljak ne radi
utorak 12.00 - 14.00
srijeda 8.00 - 12.00
četvrtak 10.00 - 15.00
petak 8.00 - 12.00
Nasiljem se ne smatra samo fizički udarac, već i vrijeđanje, omaložavanje i iskorištavanje djece putem interneta. Ukoliko smatrate da ste žrtva elektroničkog nasilja ili pak poznajete takvu osobu ili situaciju, prijavite to klikom na "Crveni gumb".
Ukupno: 504812
Ovaj mjesec: 3833
Danas: 2