Informatički kutak

Izrada mentalnih mapa na računalu

Autor: Marina Ivčin, 8. 1. 2014.

Jeste li ikad napravili mentalnu mapu? Znate li uopće što su mentalne mape?

Mentalne mape su crteži odnosno slike koje prikazuju određenu temu. Crtamo ih rukom ili računalnim programom, a u svrhu lakšeg učenja i pamćenja određenih informacija. Samom izradom mentalnih mapa potičemo našu maštu, kreativnost i brže učimo. Jeste li znali da na taj način razvijate desnu stranu mozga, stranu mozga koja je zadužena za boje, sanjarenje, glazbu, umjetnost itd. (suprotno lijevoj strani koja je zadužena za logiku, računanje, definicije, pojmove...)?

Izvor: internet.

Mentalne mape obično se crtaju na praznom listu papira. Crtanje kreće iz sredine, a potom se crtež širi prema rubovima. Poželjno je koristiti što više boja, simbola i crteža kako bi mapa bila upečatljiva te lakše pamtljiva. Naravno, o vama ovisi što ćete i kako koristiti kako biste si olakšali učenje i prilagodili ga svojim potrebama. Na ovaj način možete prikazati bilo koju temu iz bilo kojeg nastavnog predmeta te ju tako lakše savladati i zapamtiti na zanimljiviji način.

Ako se dobro snalazite u radu na računalu, onda je idelano rješenje za vas crtanje mentalne mape u programu Edraw Mind Map.

Preuzmite program s popisa.

Program je besplatan te ga lako možete preuzeti i instalirati na svoje računalo. Izbornik ovog programa je vrlo sličan izbornicima Microsoft Office alata što još više olakšava njegovu primjenu.

Užvajte u izradi mentalnih mapa, želim vam ugodno klikanje i učenje :)