Autor: Administrator , 28. 2. 2018.

Dan ružičastih majica i Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

U ružičaste majice obukli su se učenici i učitelji Osnovne škole Bedenica. Uz pjesmu Mije Dimšić “Život nije siv” koja je proglašena službenom pjesmom Dana ružičastih majica ponovili su  priču o kanadskom dječaku koji je, obukavši ružičastu majicu kako bi dao podršku bolesnoj majci, postao žrtvom nasilja u svojoj školi. Ubrzo su se dječakovi školski kolege solidarizirali i pojavili u školi u ružičastim majicama, koje su odmah postale simbol te inicijative.

Prema odluci Hrvatskoga sabora, zadnje srijede u veljači se Dan ružičastih majica obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Učenici naše škole poslali su jasnu poruku: "Nasilje prestaje ovdje!"

Pink Shirt Day  - Dan prevencije vršnjačkog nasilja

Škola je uz obitelj jedan od najvažnijih sustava koji oblikuje djetetovo odrastanje. 28.2. došli smo u školu u ružičastim majicama, a cilj je poučiti naše učenike o raširenosti nasilja među vršnjacima, naučiti prepoznati nasilje među djecom, kako ga spriječavati i pomoći žrtvi. Planirali smo razredni projektni dan sa radionicama.

U svijetu se obilježava dugi niz godina , a sve je počelo u Kanadi 2007.godine. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici u školu u znak podrške liječenju teško bolesne majke. Ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Prevencijom kroz edukaciju roditelja, djece i učitelja, pravovremeno prepoznavanje i zaustavljanje nasilja alat je za stvaranje pozitivnog ozračja u našoj školi, cijeloj Bedenici i šire.

Jelovnik - ozujak 2024..docx