Studijski posjet Katowicama

Autor: Marina Ivčin, 19. 4. 2014.

Od 30. ožujka do 5. travnja 2014. pedagoginja škole Valentina Škledar sudjelovala je u studijskom posjetu pod nazivom "Including the excluded" u poljskim Katowicama. U sklopu programa za cjeloživotno učenje, kojeg provodi i financira Agencija za mobilnosti i projekte Europske unije, održao se spomenuti seminar na kojem je sudjelovalo još 6-ero prosvjetnih djelatnika iz Njemačke, Walesa, Portugala, Španjolske i Litve. Cilj studijskog posjeta bio je promicanje društvene inkluzije i rodne ravnopravnosti u obrazovanju, uključujući i integraciju migranata, upoznavanje programa prevencije preranog napuštanja školovanja te psihopedagoške potpore učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama.

U sklopu seminara sudionici su posjetili brojne poljske odgojno - obrazovne institucije (MOW Radzionków, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna, Zespół Szkół nr 6, SOSW Dąbrowa Górnicza, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy)  kako bi upoznali poljski odogojno - obrazovni sustav, a i svaki od sudionika morao je pripremiti predavanje o obrazovnom sustavu države iz koje dolazi.

Domaćin i organizator posjeta bio je "Metis" -  centar za stručno usavršavanje i obuku nastavnog osoblja, javna ustanova utemeljena s ciljem regionalnog usavršavanja učitelja za područje Šlezije koje obuhvaća 4,6 milijuna stanovnika. Misija centra je pripremiti obrazovne krugove za postizanje odgojno - obrazovnih ciljeva u suvremenoj školi. Suvremeni učitelji trebali bi pripremiti učenike za život u brzo mijenjajućoj stvarnosti i u informatičkom društvu poučavajući ih metodama samopoučavanja, suradnje u grupi, komunikacijskim vještinama i vještinama potrebnim za opstanak u društvu koje se brzo mijenja i stvaranju novog društva.

Bilo je ovo neprocjenjivo iskustvo koje će omogućiti daljnju suradnju sa sličnim odgojno - obrazovnim ustanovama diljem Europe. Više o radu AMPEU možete pročitati na sljedećem LINKU.

A kako je bilo u Poljskoj možete pogledati u fotogaleriji. :)