Radoznalci u akciji "Sigurniji internet za djecu i mlade"

Autor: Marina Ivčin, 12. 2. 2014.

U srijedu 5. veljače 2014. učenici četvrtog razreda na kratko su zamijenili svoju redovnu učionicu informatičkom. Njihova učiteljica Verica Čehulić odlučila je sat razrednog odjela posvetiti upoznavanju svojih učenika sa informatičkom učionicom te profesoricom informatike Marinom Ivčin koja ih je potom pak upoznala sa načinom izvođenja nastave u učionici, sadržajima koji ih očekuju u nastavi informatike u petom razredu te, ono najvažnije, predstaviti im akciju Sigurniji internet za djecu i mlade.

Četvrti razred čini 14 učenika i učenica. Profesorica informatike uvela ih je u učionicu te ih smjestila ispred glavnog projekcijskog platna. Predstavila se te su tada pak učenici bili na redu da se predstave te iznesu svoje iskustvo o radu s računalom i internetom. Ovim je razgovorom utvrđeno da svi učenici kod kuće imaju računalo te pristup internetu. Utvrđeno je, također, da više od polovice učenika ima svoj profil na društvenoj mreži Facebook. Kako to? Što sa dobnom granicom učenika, nadzorom roditelja, kako se ponašaju na Facebooku, ima li tamo vrijeđanja, zašto ga uopće koriste? Nastavljamo raspravu.

Učenicima je zatim predstavljen Edmodo, društvena mreža za učenje, kao siguran i primjeren način komunikacije između profesorice i učenika, potom proučavaju školsku web stranicu, a pažnju im privlači posljednji objavljen članak: "U susret Danu sigurnijeg interneta 2014.". Što to znači sigurniji internet? Jesu li znali da se ova akcija održava svake godine kako bi se proširila svijest među djecom i mladima  o pažljivom i sigurnijem korištenju interneta? Članak nas vodi dalje na Zondle gdje možemo, kroz jednostavnu on-line edukativnu igricu, provjeriti svoje znanje o pravilnoj zaštiti osobnih podataka, sigurnosti na društvenim mrežama te zamkama elektroničke pošte. Učenici se premještaju za računala te samostalno pokreću spomenutu igricu Sigurnost na društvenim mrežama. S lakoćom rješavaju postavljene zadatke, a greške, nadamo se, brzo i dobro pamte te će se spoznatog dugo sjećati i pridržavati.

Ovom smo korelacijom između predmetne i razredne nastave odnosno informatike i sata razrednog odjela po prvi puta službeno u našoj školi obilježili Dan sigurnijeg interneta. Djeca su se brzo i lako, sa izrazitim interesom, uključila u raspravu o opasnostima koje ih čekaju na internetu, o načinima i postupcima sigurnijeg korištenja interneta te, iznimno važno, kako biti pažljiviji prema drugim korisnicima istog. Akciji Sigurniji internet za djecu i mlade svakako ćemo se hrabrije pridružiti i sljedeće godine i to u punom većem zamahu jer uviđamo iznimnu važnost usmjeravanja naših učenika na sigurnije, odgovornije i primjerenije ponašanje na internetu.