Posjet Krapini i Desiniću

Autor: Administrator , 17. 5. 2018.

U utorak 15.5.2018. godine OŠ Bedenica, učenici 5. i 6. razreda, bili su na izvanučioničkoj nastavi u Krapini i Desiniću. Najprije smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini koji je pobudio je veliku pažnju učenika. Ne samo zbog intrigantnog pojma NEANDERTALCI, već zasigurno i zbog specifičnog načina prezentacije teme od strane vodiča, i uz početni video, koji je nastojao približiti krapinske kamenodobne stanovnike koji su prije 125 tisuća godina živjeli ovdje. Postav je napravljen kao vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka sve do današnjih dana,  s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca. Posjet je trajao oko 2 sata.

Za više informacija i slika, kliknite na VIŠE

Zatim smo posjetili dvor Veliki Tabor u Desiniću. Plemićki grad Veliki Tabor jedan je od najznačajnijih kulturno–povijesnih spomenika kontinentalne Hrvatske. Veliki Tabor je izuzetan upravo zbog svoje monumentalne i autentične arhitekture. Svojim smještajem na vrhu Huma Košnićkog, na 333 m nadmorske visine, dominira zagorskim krajem već više od pola tisućljeća – arhitektura se zapravo stopila s prirodom čineći jedinstvenu sliku. Impresivan je i pogled koji se s Velikog Tabora pruža na cijelo Hrvatsko zagorje i dio Slovenije. Uz vodiča učenici su se upoznali s poviješću samog dvora, s legendom o Veroniki Desinićkoj, zatim su prošetali svim njegovim prostorijama da bi na kraju odradili radionicu streličarstva. Sama radionica je bila izuzetno dobro prihvaćena od strane učenika gdje su troje učenika završila u finalu natječući se tko će biti precizniji u baratanju lukom i strijelom. Posjet je trajao oko 2 sata.

Nakon dvora odvezli smo se u sami centar Desinića, do restorana Grof Ratkaj, gdje smo ručali, nakon čega je uslijedio povratak kućama.

Milivoj Starc, prof.